- ۴:۲۸ ب.ظ | کد خبر: ۹۸۰۹۱۱۱۹۳۴۸

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر رشت:
در طرح جامع شهر رشت پهنه‌های تجاری، آموزشی، مسکونی و غیره در نظر گرفته می‌شود.

رها / در جلسه کمیسیون عمران شورای شهر رشت از بلاتکلیفی ۲۵ ساله برخی از اراضی که در جریان طرح تفصیلی تغییر کاربری پیداکرده‌اند انتقاد شد و به لزوم تعیین تکلیف این اراضی تأکید شد.

 رئیس کمیسیون عمران شورای شهر رشت ظهر امروز در یک صد و هشتاد و پنجمین جلسه‌این کمیسیون در ساختمان جلسات شورای شهر رشت با اشاره به طرح جامع شهر رشت اظهار کرد: در طرح جامع شهر رشت پهنه‌های تجاری، آموزشی، مسکونی و غیره در نظر گرفته می‌شود.

احمد رمضان پور با بیان اینکه در این طرح برای اراضی که مالکین شخصی یا دولتی دارند کاربری‌هایی در نظر گرفته می‌شود، افزود: به‌عنوان نمونه ممکن است به یک قطعه زمین که مالک شخصی دارد کاربری آموزشی اختصاص داده شود و در این صورت دستگاه دولتی متولی آموزش باید نسبت به خرید و ایجاد مراکز آموزشی در آن اقدام کند.

اعلام عدم نیاز دستگاه‌های دولتی نسبت به اراضی تغییر کاربری شده

وی با تأکید بر اینکه دستگاه دولتی نیاز و عدم نیاز خود را باید طی مدت ۱۸ ماه به شهرداری اعلام کند، بیان کرد: بر اساس قانون درصورتی‌که پس از ۱۸ ماه دستگاه متولی نسبت به خرید ملک موردنظر اقدام نکرد مالک می‌تواند نسبت به خریدوفروش و ساخت‌وساز بر اساس کاربری اقدام کند.

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر رشت با اشاره به تعیین تکلیف اراضی این‌چنینی در رشت تصریح کرد: مالکین زمین‌هایی که چنین وضعیتی دارند دچار سردرگمی هستند و باید با رفع این مشکل از سلب اعتماد شهروندان نسبت به شورا و شهرداری رشت جلوگیری شود.

رمضان پور با بیان اینکه این اراضی ممکن است اندوخته اشخاص طی سالیان طولانی از گذشت عمرشان باشد، تصریح کرد: به‌منظور رفع این مشکل قصد داریم به‌تمامی دستگاه‌هایی که بر اساس طرح جامع و تغییر کاربری برخی از اراضی در اختیار آن‌ها قرارگرفته است اطلاع داده شود تا در اسرع وقت نسبت به تعیین تکلیف اراضی موردنظر اقدام کنند و در صورت نیاز و عدم نیاز به اراضی، موضوع را به شهرداری اطلاع داده تا شهرداری پس‌ازآن نسبت به تعیین تکلیف زمین‌های موردنظر اقدام کرده و از بلاتکلیفی طولانی‌مدت مالکین آن‌ها جلوگیری شود.

وی به برگزاری جلسه‌ای مشترک مابین کمیسیون عمران شورای شهر رشت و اداره راه و شهرسازی اشاره کرد و گفت: در این جلسه مباحث مربوط به تغییر کاربری و کمیسیون ماده پنج بررسی می‌شود و امیدواریم با این اقدامات روند صدور پروانه ساخت‌وساز تسهیل شود.

انتقاد از روند پروژه بازآفرینی خواهر امام رشت

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر رشت با ابراز گلایه از وضعیت پروژه بازآفرینی خواهر امام رشت افزود: متأسفانه وضعیت این پروژه چندان رضایت‌بخش نیست و مبلمان شهری و طراحی در آن می‌توانست بهتر انجام شود.

رمضان پور با اشاره به اینکه مصالح به‌کاررفته در این پروژه در ذوق می‌زند، بیان کرد: پیشنهاد می‌کنم با تشکیل کارگروهی در اسرع وقت نسبت به رفع معایب در پروژه بازآفرینی محله خواهر امام رشت اقدام شود و قصد داریم با این اقدام نارضایتی‌ها برطرف و کسب‌وکار در آن منطقه رونق بگیرد.

وی به ارائه خدمات شهرداری رشت به‌صورت الکترونیکی اشاره کرد و گفت: شهرداری رشت در حال حاضر حدود ۱۴۰ خدمت مختلف به شهروندان ارائه می‌کند و یقیناً ارائه خدمات شهرداری به‌صورت الکترونیک، رضایت شهروندان را به همراه دارد و این امر باید هر چه سریع‌تر اجرایی شود.

انتقاد از صدور آرای تخریب در کمیسیون ماده صد شهرداری رشت

رئیس شورای اسلامی شهر رشت نیز با حضور در این جلسه با اشاره به اینکه کمیسیون عمران شاهرگ حیاتی شورا و شهرداری است، اظهار کرد: پروژه بازآفرینی خواهر امام رشت باید هر چه سریع‌تر تکمیل شود.

اسماعیل حاجی پور با بیان اینکه ساکنین و کسبه این محله از روند پروژه بازآفرینی رضایت ندارند، افزود: متأسفانه در روند اجرای این پروژه مواردی ازجمله بولارد را به شهرداری تحمیل کرده‌اند.

وی با انتقاد از صدور آرای متعدد تخریب در برخی از کمیسیون‌های ماده ۱۰۰ شهرداری رشت بیان کرد: برای بالغ‌بر یک هزار و ۹۰۰ پرونده موجود در کمیسیون ماده صد آرای تخریب صادرشده است و انتظار داریم دراین‌باره تجدیدنظر صورت بگیرد و گلایه شهروندان برطرف شود.

بی‌توجهی شهرداری رشت نسبت به ممیزی املاک

عضو کمیسیون عمران شورای شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه شهرداری رشت درباره اراضی که به‌واسطه طرح تفصیلی برای احداث مراکز آموزشی، فضای سبز و غیره در نظر گرفته‌شده است طبق قانون عمل کند، اظهار کرد: دستگاه‌های متولی باید نیاز و یا عدم نیاز خود را هر چه سریع‌تر به شهرداری اطلاع داده تا شهروندان از بلاتکلیفی خلاص شوند.

حامد عبداللهی با انتقاد از وضعیت طرح تفصیلی شهرداری منطقه پنج رشت افزود: مردم ساکن در منطقه پنج سردرگم هستند و از این بابت با مشکلاتی در کمیسیون ماده پنج مواجه شده‌اند.

وی با بیان اینکه شهرداری رشت سال‌هاست نسبت به ممیزی املاک بی‌توجه است، گفت: برخی از مدیران شهرداری به‌جای اینکه برای شهردار شدن تلاش کنند بهتر است توجه خود را به چنین مباحثی جلب کنند.

عبداللهی با ابراز گلایه از ایجاد شغل‌های یک‌روزه در برخی از مناطق رشت بیان کرد: در برخی از نقاط شهر رشت شاهد ایجاد فضاهایی پوشیده با پلاستیک و چوب هستیم که چهره شهر را بسیار نازیبا کرده و انتظار داریم شهرداری رشت در این موارد با دقت و توجه بیشتری ورود کند.

وی با اشاره به اینکه طی چند سال آینده جایی برای پارک خودرو در رشت وجود ندارد، افزود: تمام شهر در حال تبدیل‌شدن به مغازه است و متأسفانه در محلاتی همچون گلسار نظارتی نسبت به این‌گونه اقدامات وجود ندارد، اما در محلات حاشیه‌نشین در اسرع وقت نسبت به پلمپ چنین مغازه‌هایی اقدام می‌شود.

مشکلات شهرسازی در پروژه بازآفرینی خواهر امام رشت

عضو دیگر کمیسیون عمران شورای شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به پروژه بازآفرینی خواهر امام رشت اظهار کرد: ۷۰ درصد از مشکلاتی که پیرامون این پروژه وجود دارد از بُعد شهرسازی است.

رضا رسولی با بیان اینکه مجموعه شهرداری رشت در اجرای پروژه بازآفرینی خواهر امام رشت زحمات فراوانی متحمل شده است، افزود: در اجرای پروژه‌های این‌چنینی باید به موضوعاتی ازجمله طراحی، ترافیک و غیره توجه شود.

آنلاین شدن خدمات شهرداری رشت

معاون شهرسازی و معماری شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به طرح الکترونیکی کردن خدمات شهرداری رشت اظهار کرد: تمام تلاشمان را به‌منظور کاهش روند ارائه خدمات شهرداری رشت به شهروندان به کار گرفته‌ایم.

رضا ویسی با بیان اینکه برای الکترونیکی کردن خدمات در حال تجمیع نقشه‌ها هستیم افزود: با همکاری فاوای شهرداری رشت در حال تجمیع خدمات شهرداری‌های مناطق یک و سه به لحاظ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری هستیم.

وی با تأکید بر الکترونیکی شدن خدمات بیان کرد: با الکترونیکی کردن خدمات شهرداری رشت بسیاری از اقدامات به‌صورت آنلاین انجام می‌شود که اخذ فیش نوسازی و غیره ازجمله این خدمات است.

موافقت میراث فرهنگی با مصالح به‌کاررفته در پروژه بازآفرینی خواهر امام رشت

معاون حمل‌ونقل و امور زیر بنایی شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه پروژه‌های بازآفرینی در رشت از سال ۹۴ آغاز شد اظهار کرد: در سال ۹۵ مناقصه مربوط به این پروژه انجام شد و با انتخاب پیمانکار عملیات اجرایی آن آغاز شد.

فرامرز جمشیدپور با بیان اینکه مبلمان، کف سازی، جمع‌آوری روان آب‌های سطحی ازجمله بخش‌های مربوط به پروژه بازآفرینی در محله خواهر امام رشت بود افزود: مصالحی به‌کاررفته شده در این پروژه با موافقت میراث فرهنگی بوده است.

بلاتکلیفی املاک در رشت

مشاور کمیسیون عمران شورای شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه املاک متعددی در رشت طی سالیان متمادی بلاتکلیف هستند اظهار کرد: این املاک به‌واسطه قرار گرفتن در طرح تفصیلی تغییر کاربری پیدا کرده و این مسئله موجب بروز مشکلاتی برای مالکین آن‌ها شده است.

مهدی برزگر با بیان اینکه قانون برای تعیین تکلیف این املاک راهکار ارائه کرده است، افزود: بر اساس قانون، مالکین حقیقی این املاک پس از گذشت ۱۸ ماه و عدم تعیین تکلیف زمین موردنظر می‌توانند نسبت به ساخت‌وساز و خریدوفروش بر روی آن بر اساس ملک مجاور اقدام کنند.

وی با انتقاد از اینکه برخی از اراضی بالغ‌بر ۲۵ سال به بلاتکلیف هستند، گفت: امیدوارم با ورود کمیسیون عمران شورای شهر رشت، این اراضی در اسرع وقت رفع مشکل و تعیین تکلیف شوند.

اختصاص اعتبار ۸۰۰ میلیون تومانی به شهرداری رشت

معاون بازآفرینی شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه پروژه‌های بازآفرینی در محلات هدف تعریف می‌شود، اظهار کرد: سال گذشته پروژه‌های بازآفرینی متعددی با دیگر دستگاه‌ها در دست اجرا داشتیم که به دلیل تغییر سیاست‌های وزارتخانه بخشی از آن‌ها محقق نشد.

نرجس محمودی با بیان اینکه قصد بازنگری در پهنه محلات هدف را داریم افزود: اداره راه و شهرسازی اخیراً اعلام کرده است که در صورت ایجاد پارک کودک و خانه کودک اعتبار ۸۰۰ میلیون تومانی در اختیار شهرداری رشت قرار دهد.

شرایط نامطلوب ساختمان شماره دو شهرداری رشت

میثم حرفت خواه رئیس سازمان عمران و بازآفرینی شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه ساختمان شماره دو شهرداری رشت که در حال حاضر سازمان فرهنگی ورزشی در آن مستقر است شرایط مطلوبی ندارد اظهار کرد: در جلسات کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت بارها از این بابت تذکر داده شد و اخیراً نیز میراث فرهنگی دراین‌باره تذکر داده است.

طرح توسعه حرم بقعه خواهر امام در رشت

یکی دیگر از مشاورین کمیسیون عمران شورای شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه محله خواهر امام رشت می‌تواند به یک فرصت بالقوه برای شهر تبدیل شود اظهار کرد: متأسفانه طی چند دهه اخیر فرصت‌هایی که می‌توانست در محله خواهر امام برای رشت ایجاد شود نادیده گرفته شد.

سید مسعود موسوی با بیان اینکه بسیاری از شهرهای کشور با بهره‌مندی از ظرفیت‌هایی مشابه به رونق و پویایی رسیده‌اند گفت: مشاورین متعدد موجب سرگردانی پروژه بازآفرینی خواهر امام رشت شد و طرح توسعه حرم اقدامی است که موجب رونق همه‌جانبه رشت می‌شود.

حرکت به سمت کاربری‌های چندمنظوره

مشاور کمیسیون عمران شورای شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در تمام دنیا کاربری‌های تک منظوره جایگاه خود را ازدست‌داده‌اند اظهار کرد: دنیا به سمت کاربری‌های چندمنظوره در حرکت است.

محمدرضا حق پناه با تأکید بر اینکه در کاربری‌های چندمنظوره می‌توانیم به مباحثی ازجمله ایجاد فضای سبز توجه داشت، افزود: کاربری آموزشی به این معنا نیست که املاک شخصی از انتفاع خارج‌شده است و باید دراین‌باره برنامه‌ریزی اصولی انجام شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.