- ۲:۳۱ ب.ظ | کد خبر: ۹۷۰۷۲۴۱۳۹۳۸

رئیس بسیج رسانه گیلان:
مسابقات ملی مناظره دانشجویی گامی در جهت تعالی فکری دانشجویان است

رئیس بسیج رسانه گیلان، با بیان اینکه برگزاری مسابقات ملی مناظره دانشجویی گامی در جهت رشد و تعالی فکری دانشجویان و در نهایت جامعه است، گفت: نتایج حاصل از مناظرات باید برای جامعه قابل استفاده باشد.

رها/ سرویس دانشگاه : محسن جعفری  با اشاره به برگزاری مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران به میزبانی گیلان، اظهار کرد: مسابقات ملی مناظره دانشجویی می تواند به مطالبه مقام معظم رهبری مبنی بر برگزاری کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها جامه عمل بپوشاند.

وی با بیان اینکه دانشجویان باید مهارت گفت وگو کردن براساس منطق و استدلال را بیاموزند، تصریح کرد: آموزش و فرهنگ سازی گفت وگوی صحیح، اخلاقی و منطقی در جامعه جوان و دانشگاهی جزو الزامات کشور ما در راستای توسعه و تعالی همه جانبه در عرصه های علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است.

رئیس بسیج رسانه گیلان، با تاکید بر اینکه جوانان باید مسلح به سلاح دانش و اخلاق باشند، گفت: مسابقات ملی مناظره دانشجویی می تواند فرصتی برای یادگیری مهارت شنیدن استدلال های طرف مقابل، احترام به آرا و نظرات مخالف، دوری از تعصبات بی جا و حفظ حرمت اشخاص باشد.

این مسئول فرهنگی، یکی از نقاط قوت مسابقات ملی مناظره دانشجویی را خلاقیت در طرح مسائل روز جامعه دانست و خاطرنشان کرد: نتایج حاصل از مناظرات باید برای جامعه قابل استفاده باشد لذا دانشجویان سعی کنند با نوآوری در مفاهیم و مصادیق طرف مقابل را قانع کنند.

وی رعایت اصول اخلاقی را یکی از مولفه های اساسی یک مناظره مطلوب دانست و متذکر شد: متاسفانه با فقدان اخلاق در گفت وگو و مناظره در جامعه مواجه هستیم و این مسئله در سطح کلان و به ویژه در مناظرات انتخاباتی نیز مشهود است.

جعفری با بیان اینکه برگزاری مسابقات ملی مناظره دانشجویی گامی در جهت رشد و تعالی فکری دانشجویان و در نهایت جامعه است، عنوان کرد: رعایت اخلاق مناظره، رعایت فرایندهای علمی منطقی و مستدل از طرح مسئله تا نتیجه گیری، برخورداری از فن بیان و اشرافیت به موضوع مورد بحث نیز از مولفه های خوب و ارزشمند در هر گفت وگو و مناظره ای است.

وی با تاکید بر اینکه افراد باید مطالبات و دغدغه هایشان را در فضایی آرام و منطقی و به دور از هیایو و تنش مطرح کنند، گفت: گفت وگو انسان را به راهکار مطلوب درباره مسائل مختلف می رساند، اما متاسفانه اکثر افراد جامعه فاقد این مهارت هستند و باید فرهنگ سازی را آغاز کنیم.

به گزارش ایسنا، مرحله استانی مسابقات ملی مناظره دانشجویان به همت جهاددانشگاهی استان گیلان از ۲۱ لغایت ۲۵ مرداد ۹۷ در دانشگاه پیام نور رشت برگزار شد.

در این راستا، مرحله منطقه ای مسابقات ملی مناظره دانشجویان با حضور تیم های شرکت کننده از استان های اردبیل، زنجان، مازندران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، قزوین و گیلان از ۲۹ مهر لغایت ۲ آبان ۹۷ در دانشگاه گیلان برگزار می شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.