درباره رها

رها:
رسانه دانشجویان گیلان

 

کیارش اخوان
کیارش اخوان

email

اسامه حسنی پور
سردبیر
اسامه حسنی پور
سردبیر
email

طاها محمودی
قائم مقام سردبیر و سرویس ورزشی
طاها محمودی
قائم مقام سردبیر و دبیر سرویس ورزشی
email

شایان امیدی
مدیر اجرایی
شایان امیدی
مدیر اجرایی
email

عباس علیدوست
مدیر مالی و اداری
عباس علیدوست
مدیر مالی و اداری
email

علیرضا کنعان‌رو
دبیر سیاسی
علیرضا کنعان رو
دبیر سیاسی
email

سعید صالح نیا
دبیر دانشگاه
سعید صالح نیا
دبیر دانشگاه
email

معین کلانتر
دبیر فرهنگ هنر
معین کلانتر
دبیر فرهنگ هنر
email

سیدرضا حسینی
دبیر اقتصادی
سیدرضا حسینی
دبیر اقتصادی
email

نسیم طواف زاده
دبیر سرویس اجتماعی
نسیم طواف زاده
دبیر سرویس اجتماعی
email

بابک نجفی
دبیر سرویس گیلان
بابک نجفی
دبیر سرویس گیلان
email

مهدی فرجودی
دییر صفحات مجازی
مهدی فرجودی
دییر صفحات مجازی
email

صادق حجتی
دبیر عکس و تصویر
صادق حجتی
دبیر عکس و تصویر
email

عرفان اخوان
طراح و برنامه‌نویس سایت
عرفان اخوان
طراح و برنامه‌نویس سایت
email

با توجه به نقش بی‌بدیل رسانه‌ها در شکل‌گیری، مهندسی و جهت‌دهی افکار عمومی، پایگاه خبری تحلیلی رها در چارچوب اهداف مقدس جمهوری اسلامی ایران و به منظور ارتقای سطح بینش و آگاهی عمومی توسط جمعی از دانشجویان دانشگاه گیلان ابتدا به شکل کانال خبری در سال ۱۳۹۵ آغاز به کار نمود و پس از یک سال با تلاش گروهی از روزنامه‌نگاران گیلانی با هدف یاری رساندن به جریان آزاد و حق‌مدار اطلاع‌رسانی به منظور حفاظت و ارتقای منافع ملی و صیانت از کیان نظام گرانقدر جمهوری اسلامی ایران راه اندازی شد.

در عصر حاضر که «عصر سلطه ارتباطات» نام گرفته، در تمام جهان، اصلی‌ترین رسالت، آگاهی‌بخشی توسط رسانه‌‏های جمعی است. افزایش روز افزون شبکه‌‏های خبری، از نقش مهم رسانه‏‌های جمعی و تمایل مردم برای کسب آگاهی و اخبار حکایت دارد. موقعیت رسانه‌‏ها و اطمینان مخاطب به آنها چنان است که گاه، خبرهای تحریف شده، اتفاقی عادی و روزمره جلوه می‏کند. این چنین است که نقش رسانه‌‏ها در مقوله اطلاع‏‌رسانی بسیار تعیین کننده است و فعالیت در حوزه خبر، رسالتی سنگین بر دوش اهالی قلم به شمار می‌رود.

پایگاه خبری تحلیلی رها سعی در آن دارد با توجه به مهم‌ترین رویدادهای روز گیلان، ایران و جهان، سریع‌ترین و بهترین اخبار، تحلیل و گزارش‌ها را ارائه نماید و در این راستا سعی دارد مخاطبان خود را در جریان به‌روزترین اخبار و اطلاعات قرار دهد. این پایگاه با حفظ نگاه ویژه خود به مسائل کلان سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، ضمن پرهیز از درگیری‌های کم فایده رسانه‌ای، آماده است تا با درج تحلیل‌ها و مقالات صاحب‌نظران و فرهیختگان استانی و کشوری، زمینه مناسبی برای تضارب آرا و اندیشه‌ها و ارائه آن به عموم مردم فراهم آورد.

صداقت، سرعت، درستی و جامعیت در ارائه اخبار و انصاف در نگارش و انتشار تحلیل‌ها و مقالات و نیز استقلال تحریریه، سرلوحه فعالیت خطیر و پرخطر دست‌اندرکاران پایگاه رهاست. پایگاه خبری تحلیلی رها همواره تلاش می‌کند در طول حرکت خود مستقل بیاندیشد و در سایه شخصیت‌های سیاسی و احزاب و تشکل‌های مختلف قرار نگیرد.

اصحاب رسانه‌ها مسئولیت سنگینی را در جوامع مختلف بر عهده دارند چرا که انتشار و تولید یک خبر، مصاحبه، گزارش و… می‌تواند بازتاب عمیقی بر روی افکار مردم جامعه بگذارد. گاهی این تاثیرات مثبت و گاهی منفی است، اینجاست که حساسیت شغل خبرنگاری بیش از پیش به چشم می‌آید. همه این‌ها در کنار هم ضرورت اخلاق در رسانه و خبرنگاری را پررنگ‌تر می‌کند. رها خود را متعهد می‌داند که با رعایت مفاد مرامنامه اخلاقی، کلیه آحاد جامعه را مخاطب خود بداند و همواره در چارچوب قانون اساسی به اصول دینی و اعتقادات مذهبی و آداب و سنن گروه‌های مختلف قومی و فرهنگی، احترام بگذارد. پایگاه خبری تحلیلی رها در راستای رسالت مطبوعاتی خود، آیین‌نامه اخلاق حرفه‌ای رفتاری خود را جهت اطلاع کاربران منتشر می‌کند:

۱- وظیفه آگاهی‌بخشی در راس وظایف حرفه خبرنگاری قرار گرفته است. انصاف، بی‌غرضی و خودداری از تبلیغ جریان های خاص و مقاومت در برابر دیگر کانون‌های فشار، اصل خدشه‌ناپذیر دست اندرکاران رها است.

۲- رها خود را متعهد می‌داند که با رعایت اخلاق، کلیه آحاد جامعه (به خصوص شهروندان گیلان) را مخاطب خود بداند و همواره در چارچوب قانون اساسی به اصول دینی و اعتقادات مذهبی احترام بگذارد.

۳- خبرنگاران رها در انتشار مصاحبه‌های اختصاصی به حقوق مصاحبه‌شونده خود احترام می‌گذارند و متن تنظیمی مصاحبه را با رعایت حداکثر امانت‌داری منتشر می‌کنند.

۴- به منظور رعایت حقوق مادی و معنوی خالقان و صاحبان آثار، خبرنگاران و نویسندگان رها حاصل کار دیگران را بدون ذکر منبع و در صورت لزوم کسب اجازه، بازنشر نمی‌کنند و امضای یک خبرنگار تنها پای مطلبی قرار می‌گیرد که حاصل کار خود اوست.

۵- حریم خصوصی افراد محترم است و نباید بدون اجازه به آن وارد شد. روزنامه‌نگاران و نویسندگان رها با توجه خاص به حیثیت شخصی و زندگی خصوصی افراد، از تمامی مواردی که ممکن است با انتشار مطلب یا خبر آن به حیثیت افراد لطمه وارد آورد، اکیدا پرهیز می‌کنند.

۶- خبرنگاران رها به طور مخفیانه از دوربین، میکروفن و یا دستگاه‌های ضبط صوت استفاده نخواهند کرد، مگر در زمانی که حق قانونی خبرنگار است و آشکارسازی لوازم فوق برای او مخاطره‌آمیز باشد.

۷- اولین و مهم‌ترین دغدغه دست اندرکاران رها، تلاش در جهت ارتقای سطح کیفی و کمی مطالب این رسانه است.‌ این بدان معناست که توفیق رها در تهیه و انتشار اخبار و گزارش‌های دست اول نتیجه تلا‌ش‌های بی‌وقفه خبرنگاران آن است.

۸- از آنجا که کسب اخبار دست اول و انتشار آن یکی از ویژگی‌های بارز رسانه‌هاست و ‌این فرآیند منجر به جذب مخاطب بیشتر برای یک رسانه می‌شود، خبرنگاران رها، تمامی رسانه‌های خبری دیگر اعم از رسانه‌های چاپی، الکترونیکی، تصویری و صوتی را که در جهت تضاد و یا حتی همسو با نشریه خود هستند رقیب حرفه‌ای می‌انگارند و بر ‌این اساس، همکاری و فعالیت با آنان (در هر سطحی) را بدون مشورت و صلاحدید سردبیر، مغایر با تعهدات اخلاقی و حرفه‌ای می‌دانند.

۹- خط مشی و اصول کلی و راهبردی پایگاه خبری رها توسط اعضای شورای سیاست گذاری تعیین می‌شود. شورای سیاست گذاری رها در ابتدا متشکل از ۱۱ عضو می‌باشد.

۱۰- انتخاب سردبیر، دبیر سرویس‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگ و هنر، گیلان، ورزشی و دانشگاه، مدیر اجرایی، مدیر مالی، مدیر بازرگانی و بازرس، به شکل رای گیری و بر عهده اعضای شورای سیاست گذاری می‌باشد.

دست‌اندرکاران رها پیشاپیش از راهنمایی‌ها و نقدهای مخاطبان گرامی در جهت رفع نقایص فنی و محتوایی و ارتقای کیفی این پایگاه خبری تحلیلی استقبال می‌کنند.