یادداشت: ۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۱:۱۳ ق.ظ | کد خبر: ۹۷۱۱۲۱۶۱۶۲

کیروش کبیر

امیرحسین محمودی

کیروش کبیر

نام کارلوس کی‌روش یادآور خاطرات تلخ و شیرین در اقصی نقاط جهان است.از مربیگری در جی لیگ ژاپن،رئال مادرید و دستیاری الکس فرگوسن در تیم اول شهر منچستر تا قهرمانی با پرتقال در جام جهانی جوانان همه نشان از عظمت سبقه فوتبالی اوست.از این رو بی راه نیست که اورا بزرگترین شخصیت در تاریخ فوتبال ایران بنامیم!
اما شاید بزرگترین چالش این شخصیت مهم فوتبال جهان قبول‌‌ سرمربیگری تیم ملی ایران در سال ۱۳۹۰ بود. ایران تا پیش از کیروش با دو حذف در مرحله ۱/۴ جام ملتهای آسیا توسط رقیبی سنتی خود کره جنوبی و عدم توفیق به راه یابی در جام جهانی ۲۰۱۰ شخصیت خود به عنوان یک مدعی همیشگی را از دست داده بود! فوتبال بی برنامه تیم افشین قطبی و پیش از آن علی دایی همه فوتبال دوستان ایرانی را برای تغییر نسل و پوست اندازی متفق القول نمود.
در واقع انسجام و انضباط امروز تیم ملی ایران دستاورد شخص کیروش است.دو دوره حضور پیاپی در جام جهانی برای اولین بار در تاریخ فوتبال ایران، انتظار عمومی برای پیروزی مقابل ابر قدرت های فوتبال نظیر اسپانیا و پرتقال، آرزوی تیم های آسیایی برای پیروزی مقابل ایران،همه از دستاوردهای کارلوس کیروش پرتغالی ست.
این دستاورد ها به طور خاص در شخصیت فردی او و به طور عام در تخصص وی سرچشمه دارند.
تصمیم وی مبنی بر کنار گذاشتن سید مهدی رحمتی دروازه‌بان پرآوازه تیم ملی در برهه حساس انتخابی جام جهانی نشان داد ‌که او هرگز ناامیدی را تحمل نکرده و تیمش قبل از برد باید شخصیت پیروزی را کسب کند!
او که در دانشگاه لیسبون تحصیل کرد، علاوه بر شناخت تجربی فوتبال به اصول مدیریت ورزشی هم به خوبی آگاهی دارد!
باز هم بی راه نیست که با این طیف گسترده از دستاوردها او را موفق ترین سرمربی تاریخ فوتبال ایران بدانیم.
در اوضاع بد اقتصادی، همواره این تیم کیروش بود که شادی و امید را برای جوانان دهه هفتاد و نوجوانان دهه هشتاد به ارمغان آورد.
اگر موفقیت های تیم ملی پس از او ادامه یابد نام او به عنوان معمار این ساختار، و اگر این توفیقات تداوم نداشته باشد به عنوان معیار موفقیت در اذهان باقی خواهد بود.
در عصری که خبری از آرش کمانگیر نیست، دست های گره کرده کیروش در مقابل کره ای ها تبدیل به سمبلی برای جوانان در جهت دستیابی به موفقیت های جهانی شد.
تشکر، کمترین ارادت ما را به این شخصیت ملی می رساند.
با این ‌وجود، ممنونیم قهرمان، ممنونیم کیروش کبیر!


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.